Rekwizyty do zdjęć produktowych

Zanim zaczniesz radośnie skupywać wszystko ”co się przyda” w fotografii produktowej, warto choćby orientacyjnie określić styl, który Ci się podoba i w którym chcesz pracować :). Istnieją różne rodzaje zdjęć produktowych, które nie wymagają dodatkowych rekwizytów. Na przykład zdjęcia reklamowe z efektami specjalnymi lub zdjęcia typu e-commerce. Jednak prezentacje produktów w aranżacji robią się coraz bardziej popularne, dlatego też powstaje pytanie gdzie brać różne piękne rekwizyty do zdjęć produktowych? W tym tekście opowiem o takich, które możemy dostać za darmo.

Przeczytaj o rodzajach fotografii here.

Darmowe akcesoria to naturalne akcesoria!

Lasy, łąki i parki

Kiedyś wykonywałam zdjęcia aranżacyjne z kosmetykami do cery naczyniowej. Jednym z wytycznych klientki było podkreślenie dokładnie rodzaju skory, do którego służą kosmetyki oraz nawiązanie do loga na opakowaniu. Próbowałam rożnych pomysłów, ale nic mi ”nie grało”…aż w końcu postanowiłam zrobić przerwę i wyjść na spacer. Pomyślałam o liściu, który mógłby mieć podobną strukturę jak naczynka na skórze. Więc udałam się na jego pozyskiwania.. Już wracając z parku, zauważyłam gałązki dzikich jagód, które były jeden do jednego jak logo kosmetyków. Właśnie ich użyłam do scenografii. Natura na prawdę ma w sobie wiele do zaoferowania!

Naturalne rekwizyty do zdjęć produktowych

W lasach i parkach są nie tylko gałęzie, szyszki i liście. Do zdjęć typu ”martwa natura” lub do scenografii, które pokazują naturalność produktów, bliskość ze środowiskiem, często przydają się grubsze konary, pieńki lub kora. Ja osobiście lubię takie, które mają ciekawe kształty i wyeksponowaną fakturę. Czasami odwrotnie można wziąć produkty do sesji do lasu ( jak na przykład kosmetyki) i korzystaj z aranżacji, stworzonej przez naturę. Ciekawy efekt daje słońce, które przedziera się przez gałęzi lub cień od liścia paproci.

Co jeszcze przydatnego jest w lesie? Mech, dzikie owoce, wysoka trawa, a czasem nawet ziemia.

Kora jak i pieniek zostały znalezione w parku na spacerze.

Papiery i owijki

Za każdym razem jak zamawiasz sobie przesyłkę przez internet, dostajesz ją dobrze owiniętą w brązowy jednolity papier lub w taki z drobnymi dziurkami. Nie śpiesz się go wyrzucać. Oczywiście nie zachęcam cię do gromadzenia wszystkich owijek w domu, ale jeśli trafi ci się ładnie zgnieciony egzemplarz, możesz go wykorzystać w scenografii. Fajnie uzupełnia spokojne i stonowane aranżacje w pastelowych kolorach.

Kwiaty

Nie wszystkie kwiaty muszą być kupione w kwiaciarni. Owszem są tam piękne i bardziej rzadkie rodzaje, ale do fotografii produktu z mniszkiem lub rumiankiem, możesz sobie je zerwać na dworze. Problem jest tylko taki, że nie zawsze jest sezon na te, których potrzebujemy:)

Rośliny domowe też można użyć do scenografii. Jeśli lubisz tworzyć w domu ogród, to pewnie masz kilka do wyboru. Mogą one służyć za tło lub za element dekoracji.

Plaże

To są kolejne miejsca skarbów. Kamyczki, kamienia, muszelki i piękne kręcone konary. Rzadko bywam nad polskim morzem, ale z obserwacji innych ludzi wiem, że jest tam mnóstwo ciekawostek. Muszelki i kamienie nie zawsze muszą być w tandetnych aranżacjach. Są bardzo ciekawe zdjęcia w wodzie, gdzie można je dodać lub przy wykonaniu scenografii plażowej.

Śmietniki budowlane a rekwizyty do zdjęć produktowych

Brzmi mało zachęcająco, ale czasami po remontach ludzie wyrzucają bardzo korzystne akcesoria do fotografii produktowej. Ja osobiście przyniosłam dwie zupełnie nie uszkodzone szare płytki ceramiczne, porowatą kostkę i kawałek ozdobnej płytki. Czasem może trafić się akwarium do zdjęć z wodą, białe półki, tafle szkla itd..Niekiedy takie rekwizyty są rozdawane za darmo przy likwidacji jakiegoś sklepu lub lokalu. W Łodzi mogę polecić grupę na Facebooku ’’Uwaga, śmieciarka jedzie – Łódź’’. Myślę, że z łatwością odnajdziesz podobną w swoim mieście.

Rekwizyty do zdjęć produktowych to często nie oczywiste elementy. Najważniejsze przy całym tym ”znoszeniu” jest jednak ich cel. Zastanów się czy faktycznie przydadzą ci się te rzeczy i czy są w twoim stylu fotograficznym. Tak czy owak fajnie poeksperymentować i pobudzić swoją kreatywność.
W kolejnym wpisie opowiem o rekwizytach do fotografii produktowej, które już wymagają od nas nakładu finansowego. Podzielę się gdzie kupować, jakie i w jakich zakresach cenowych.

Jeśli spodobał Ci się post, udostępnij w swoich mediach!